Historie barevného těla II – Historie tetování

Artoria-Gibbons
Artoria Gibbons (1893 -1985) se nechala celá potetovat od svého manžela. Rozhodli se totiž, že z Artorie udělají profesionální umělkyni. Vystupovala na veřejných show, kde svá tetování ukazovala za úplatu. Manžel její kůži pokryl celobarevnými replikami jejích oblíbených náboženských děl a americkými nacionalistickými motivy.

Vraťme se však zpět do Evropy. Tam nastává renesance barev v kůži ve středním novověku, v době koloniálních výprav. Se zámořskými objevy se na starý kontinent pomalu dostávaly první zmínky, ukázky a později i domorodci. S objevem Nového Zélandu se stávají oblíbenou sběratelskou kuriozitou vysušené hlavy Maorů, pokryté spletitými tetážemi. Tetování se tak stává oblíbenou kratochvílí „dekadentní“ šlechtické třídy. Přímo boom nastává ve viktoriánkśké Anglii, kdy bylo tetování sice „skandálním“, ale přesto společensky přijatelným úletem. Kromě zad urozených dam, kde jsou obrázky dobře skryté, se objevují na tělech „lidských zrůd“ vystavovaných v cirkusech. Další zlom nastal kolem roku 1891, kdy  vynalézá Samuel O´Reilly elektrický tetovací strojek. Z této éry sedochovalo množství fotografií tetovaných dam, které způsobovaly veřejné pohoršení když nestydatě nadzvedávali své sukně, aby obrázky na kůži odhalily.

 

Vězeňská tetování
russian
Ruská vězeňská tetování jsou skutečně hotovým jazykem. Pokud vás toto téma zaujalo,naleznete i celé příručky pro jejich “čtení”. Hledejte pod “russian prison tattoo”.

Nejznámější vězeňská tetování vznikají v 60. letech v USA. Vězni se svépomocí zkrášlovali motivy americké svobody, jako je orel, vlajky, nebo socha svobody. Dále srdci, tvary států, nebo znaky odporu vůči režimu a někdy se pokoušeli napodobit kresby pin-up dívek. Také Rusko je domovinou jednoho z nejsložitějších systémů tetování vzniklých za mřížemi. Těchto inkoustových vzkazů je v Rusku kolem 20 milionů a tak se není čemu divit, že jejich symbolika patří k nejzmapovanějším. Z obrazců na těle trestance lze vyčíst celý jeho život od narození, po poslední tetování, a zároveň jeho umístění ve vězeňské hierarchii. Mnoho jich vzniká nedobrovolně. Například pedofilové, nebo menšiny jako Čečenci či Dagestánci jsou nepřehlédnutelně označeni znaky na čele. Přesuňme se však k dobrovolným obrazcům na ruské kůži. Ideální nepřehlédnutelnou plochou jsou ruce. Většinou je na nich jméno tetovaného. Prostředníček patří označení počtu odebraných životů. Trnová koruna z ostnatého drátu je znakem odsouzeného na doživotí.
A co vězni v naší republice? Inkoustový suvenýr si z vězení odnáší 60 procent trestaných. Nejzajímavější byla tetování vězňů z období protektorátu a socialismu. Jsou označovaná jako nejvíce rebelská a provokativní. Objevují se zde mimo jiné tetování na hýždích, odkazující režim do patřičných míst. Za komunismu bylo navíc tetování odsuzováno a bráno jako psychická porucha. Neexistovala inspirace, jakou mají k dispozici dnešní vězni. Motivy si proto vymýšleli sami, nebo je kopírovali z časopisů.

Dnes zažívá tetování renesanci. Stalo se dostupnějším, akceptovatelnějším a tím pádem čím dál rozšíženějším. Podle některých odhadů bude v roce 2020 ve vyspělých státech více lidí potetovaných, než „čistých“. Tetování se nově začala rozdělovat na “tradiční” a “realistická” a oba styly mají své skalní zastánce i odpůrce. Jedni tvrdí, že tradiční tetování, jednoduché obrázky se silnými konturami, mají větší význam, než realistické malby. Realisté naopak tvrdí, že je škoda si na tělo dávat obyčejnou “kérku”, když je technika tetáže již dávno dál. Mnoho umělců začíná mít svůj jedinečný styl, takže je z čeho vybírat. Na tetování slavných umělců se sepisují dlouhé pořadníky.

Moderní tetování by každopádně nemělo mít jen dekorativní účel. Mělo by mít svůj příběh, význam. Vrací se tak doba kmenů, jejichž tetování označovala jejich postavení a postoje? Nejspíše ne, jelikož se tetování stává tak masouvou záležitostí, že se na jeho vyšší, duchovní význam zapomíná. Možná je to škoda.

  tradice      realita       Tattoo-Inspiration-of-Flower-by-Julie-Hamiltonat-IMPERIAL-TATTOO-CONNEXION

Květina na 3 způsoby ilustrující 3 hlavní proudy tetování: Vlevo tradiční růže od Adama Lenharta, uprostřed realistický kosatec od Brenta Olsona ze studia Art Junkies, a konečně vpravo originální ztvárnění květiny od julie Hamilton.

 

Více o Irezumi si můžete přečíst v mém starším článku ZDE. O vězeňských tetováních ZDE.

Zdroje obrázků:
http://www.freetattoodesigns.org/history-of-tattoos.html

https://gonzohistory.wordpress.com/tag/picts-i-guess/

http://www.th-ink.co.uk/2014/03/26/why-not-a-short-history-of-women-and-tattoos/

http://www.vice.com/read/russian-criminal-tattoo-fuel-damon-murray-interview-876

http://www.artjunkiestattoos.com/tattoos/Brent_Olson/tattoos_62975.html