blog

Historie barevného těla III – moderní body art umělci

Začátek všeho – 60. léta

Moderní historie malování na tělo se začala psát v 60. letech 20. století. V tomto divokém období hledali umělci novou formu umění, kterou by se mohli vyjádřit. Měla být šokující, neotřelá a hlavně vyhovovat duchu doby. Vznikají tak první malby na nahá těla, která fungují jako vyjádření sexuální formy.

Body art té doby se vyznačuje expresivitou a mírnou avantgardností. Nedbá se na technickou dokonalost, malba je spíše než pro finální výsledek tvořená pro vlastní akt tvorby. Ten je dráždivý, sexy, provokativní. Mezi tím se začínají objevovat první obrazy „rozteklých modelek“, které splývají s okolím, nejčastěji s přírodou.

Známým hnutím z této doby, jehož členové body painting často používali, je takzvaný Vídeňský akcionismus. Jeho hlavními principy bylo „akční umění“, které využívalo právě proces tvorby. Mezi jeho nejznámější umělce patřili Günter Brus, Otto Mühl, Hermann Nitsch and Rudolf Schwarzkogler.

Mezi další známé umělce této doby patří Verushka, označovaná za „matku dočasného body artu“, a Yves Klein, jehož Modrá anthropometrie je dodnes provokujícím uměním.

Verushka:

veruschka_smi_0030-400x568

Veruschka-rubartelli

veruschka-sky

Plátna vzniklá v sérii Kleinovi Modré anthropometrie:

blue

index