blog

Každá malovaná tvář je jen jedna – část první

Malování na obličej je specifické v tom, že je pokaždé jiné. I motiv malovaný po sté bude po sto prvé jiný, protože je jiná každá malovaná tvář, na které se kdy objevil. To si v Malovaném obličeji uvědomujeme a právě to nás na facepaintingu přitahuje. Co tedy hraje roli při výběru a aplikaci motivu?

Věk je jen číslo

Namalovat se může nechat opravdu každý, nehledě na věk. Ten je ale přeci jen důležitý – při výběru motivu. Zaprvé – malé děti většinou neposedí (i když se najdou i výjimky), kdežto starší děti si jdou cílevědomě za svým cílem a mnohdy se bojí i promluvit, aby nevyrušily malířčino úsilí. U ročních tvářiček je proto potřeba zvolit obrázek, který se dá vytvořit rychle, kdežto na dospělém člověku můžeme plně rozvinout svou fantasii – drží. 🙂

Zadruhé – dětská kůže je citlivější. Nejsou na ni vhodné agresivní barvy. Kvůli jejich složení jsou obecně „teplé barvy“ na kůži agresivnější, než barvy „studené“. Ještě nikdy za existenci Malovaného obličeje se nestalo, aby měl někdo s malbou zdravotní problém. Ale možná je to právě proto, že dodržujeme prevenci. 🙂

Zatřetí – tvar. Dospělá tvář vypadá jinak, než tvář dětská. Zatímco zamlada je člověk oblý, kulatý, jemný, s věkem se rysy ostří, aby se na tváři nakonec objevily ornamenty vrásek. I toho se dá využít.

SNC00224     IMG_4113

Vlevo: Volbou pro malé neposedy je žralok – jednoduchý, rychlý, bez teplých barev a navíc pohyblivý!

Vpravo: Ženy se nám často svěřují k volné ornamentální tvorbě – my tak můžeme využít potenciálu jejich obličejů a své fantasie. I „vějířky“ kolem očí mohou být krásné.

 V hlavní roli: tvar

Hlavními parametry obličeje jsou pak: výška čela, „baculatost“ tváří a celková šíře obličeje. Pokud má malovaný vysoké čelo, budou křídla kolem očí protažená, mohou se rozkošatět do výšky. Naopak ten, kdo má čelo nízké, ale třeba baculaté tváře, bude mít motýlka širšího, musí se dbát spíše na horizontální ornamenty, protože na vertikální zkrátka není místo. 🙂

Jsou motivy, kde tvar obličeje hraje velkou roli – například při malbě lebky se snažíme „napasovat“ obrázek na skutečnou lebku. 🙂 Snažíme se zvýraznit skutečné lícní kosti, očnice a další základní tvary.

Existují i motivy pro určité typy obličejů doslova nevhodné – například motiv Batmana vypadá lépe na obličejích širokých, na vysoké se nehodí. V případě, že bude zákazník takový motiv vyžadovat, je povinností dobré malířky ho na takovou skutečnost upozornit – stále ale musí dodržet zlaté pravidlo: Přání zákazníka je nejdůležitější.

20150314_170505    IMG_1067

Vlevo: Motiv motýlka na štíhlém obličeji s vysokým čelem.

Vpravo: Stejný motiv na širším obličeji s baculatými tvářemi. Obličej je navíc ještě rozšířen ofinou.

V druhé části článku se podíváme na to, jak se mohou tvary upravit podle specifických požadavků.